Ako vybrať mrazničku?

Na našom trhu môže byť trochu zmätok v tom, koľko jednotlivých typov mrazničiek vlastne existuje a či má zmysel riešiť energetickú triedu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať mrazničku hneď podľa niekoľkých zásadných parametrov. Vďaka ich správnej kombinácii vám bude slúžiť mnoho rokov.

Na našom trhu môže byť trochu zmätok v tom, koľko jednotlivých typov mrazničiek vlastne existuje a či má zmysel riešiť energetickú triedu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať mrazničku hneď podľa niekoľkých zásadných parametrov. Vďaka ich správnej kombinácii vám bude slúžiť mnoho rokov.

Doba čítania 9 min.
David, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať mrazničku podľa typu

Zásuvkové (skriňové)

Zásuvkové, čiže skriňové mrazničky vyzerajú na prvý pohľad rovnako ako chladničky. Potraviny sa ukladajú do výsuvných plastových zásuviek, takže máte dokonalý prehľad o umiestnení jednotlivých potravín. Ich výhodou je, že zaberajú menej miesta ako pultové modely a preto sa s nimi stretneme vo väčšine domácností.

  • Jednoduchá organizácia a prístup k obsahu

  • Nízka cena

  • Nezaberajú veľa miesta

  • Obvykle menej úložného priestoru ako pultové

  • Nehodia sa pre veľké kusy potravín

Zásuvkové mrazničky

Pultové (truhlicové)

Pultové čiže truhlicové mrazničky vyzerajú ako box s horným vekom. Majú veľký objem a výborné izolačné vlastnosti, vďaka čomu majú nízku spotrebu a dlhú akumulačnú dobu. Nevýhodou pultových modelov je, že potraviny ležia na sebe v košoch, takže sa s nimi horšie manipuluje a môžete jednoducho stratiť prehľad, čo ste kam dali. Sú obvyklou voľbou do reštaurácií alebo rodinných domov, kde si dokážu nájsť svoje miesto.

  • Veľký úložný priestor

  • Vhodné aj pre veľké kusy potravín

  • Nižšia spotreba energie

  • Zlá organizácia obsahu

  • Zaberajú veľa miesta

Pultové mrazničky

Výber mrazničky podľa umiestnenia

Okrem základných typov sa mrazničky delia do ďalších dvoch skupín a to práve podľa spôsobu ich umiestnenia. Ak vám bude stačiť malá mraznička, zvážte, či nebude výhodnejší vstavaný variant.

Voľne stojace

Voľne stojace mrazničky môžu byť zásuvkového aj pultového typu a ako názov napovedá, jedná sa o všetky mrazničky, ktoré nie sú niekam zabudované a stoja voľne v priestore.

  • Nižšia cena

  • Nižšia spotreba

  • Veľký výber na trhu

  • Zaberajú viac miesta

Voľne postavené mrazáky

Vstavané

Vstavané mrazničky sú vhodné na zabudovanie do skriniek alebo kuchynských liniek a pod. Ladia vďaka tomu s dizajnom kuchyne a na prvý pohľad nie sú rozoznateľné od skrinky. Do tejto kategórie spadajú takmer výhradne šuplíkové typy.

  • Nenarušujú dizajn a šetria priestor v miestnosti

  • Vyššia cena

  • Obmedzený výber na trhu

  • Vyššia spotreba

Vstavané mrazničky

Parametre

Mraziaci výkon

Predstavuje hmotnosť potravín v kilogramoch, ktorou je mraznička schopná zmraziť počas 24 hodín na teplotu približne −16 °C. Pokiaľ toto číslo činí 12 kíl a viac za deň, môžete byť spokojní, pretože sa jedná o bežne výkonnú mrazničku.

Trieda mrazenia

znamená, na akú teplotu mraznička dokáže potraviny zmraziť. Označuje sa v hviezdičkách od 1 do 4:

Značenie

Teplota potravín

*

-6 °C

**

-12 °C

***

-18 °C

****

-24 °C

Akumulačná doba

Akumulačná doba je čas, počas ktorého mraznička naďalej udrží svoj obsah pri pôvodnej teplote po výpadku elektrického prúdu, pri poruche, alebo keď je vypnutý. Pomocou dĺžky akumulačnej doby sa dá odhadnúť kvalita mrazničky. Čím dlhšiu dobu vydržia potraviny mrazené, tým lepšie izolačné vlastnosti spotrebič má.

Dobrá mraznička by mala bez prúdu udržať potraviny pri požadovanej teplote aspoň 15 hodín.

Objem

Hrubý objem predstavuje celkový vnútorný priestor mrazničky bez klietok, poličiek a pod. Čistý objem naopak udáva objem úložného priestoru na potraviny. Na to je vhodné dávať pri výbere pozor. Okrem toho tiež platí, že čím menší rozdiel je medzi hrubým a čistým objemom, tým je miesto lepšie využité. Najčastejšie sa zaujímate o:

Pultové mrazničky v objemoch:

  • 100 L

  • 200 L

  • 250 L

  • 300 L

  • 400 L

  • 500 L

Zásuvkové mrazničky v objemoch:

  • 250 L

  • 400 L

Spotreba

Pri mrazničkách sa spotreba uvádza v kWh za rok aj v kWh za 24 hodín. Tieto údaje vám pomôžu s určením presných energetických aj finančných nákladov.

Energetická trieda

?&q=150

Udáva energetickú náročnosť spotrebiča.

Rôzne zdroje uvádzajú rôzne informácie o veľkosti rozdielov medzi jednotlivými triedami. Jedno je ale isté. Pokiaľ sa vám nejaký model naozaj páči, ale namiesto triedy C patrí do triedy D, ihneď ho nezavrhujte. Zaujímajte sa predovšetkým o konkrétne počty kWh, pretože rozdiel medzi jednotlivými energetickými triedami nemusí byť nutne 50 %, ale pokojne iba 20 %.

Hlučnosť

Pokiaľ budete mať mrazničku v miestnosti, kde trávite veľa času, sledujte aj hlučnosť spotrebiča, ktorá sa uvádza v decibeloch. Pre predstavu – limit hluku pre tichú pracovňu by nemal presiahnuť 50 dB. Modely s hlučnosťou 40 dB a menej sú považované za tiché, čo zodpovedá väčšine modelov na trhu.

Kategória emisie hluku:

  • A (najmenej hlučné)

  • B

  • C

  • D (najhlučnejšie)

Klimatická trieda

Klimatická trieda udáva vhodnú okolitú teplotu, v akej by mala byť mraznička umiestnená. Pokiaľ sa teplota okolia dostane mimo odporúčaného rozsahu, zvýši sa spotreba, ale môže byť tiež negatívne ovplyvnená celková funkčnosť zariadenia. Pri jednom spotrebiči býva častokrát uvedených viac hodnôt naraz, čo znamená, že je schopný fungovať vo všetkých uvedených teplotných rozpätiach.

Skratky klimatických tried

Teplota

T (tropická)

18 - 43 °C

ST (subtropická)

18 - 38 °C

N (normálna)

16 - 32 °C

SN (subnormálna)

10 - 32 °C

Funkcie a technológie

Antibakteriálna ochrana

Vnútorný povrch mrazničky je potiahnutý antibakteriálnou vrstvou na báze nanostriebra, ktorá obmedzuje množenie baktérií a plesní, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť čerstvosť potravín a spôsobiť vznik nežiaduceho zápachu.

Mrazničky NoFrost

Pri mrazničkách s technológiou NoFrost sa nemusíte starať o odmrazovanie. Vo vnútri koluje suchý chladný vzduch, ktorý nespôsobuje námrazu na stenách ani na potravinách. Mrazničky s touto funkciou majú o niečo málo vyššiu spotrebu. Rozdiel v prevádzkových nákladoch medzi NoFrost spotrebičom a bežnou mrazničkou je približne rovnaký ako medzi odmrazenou a neodmrazenou mrazničkou s päťmilimetrovou vrstvou námrazy.

SuperFrost

Rýchle zmrazenie sa hodí vždy, keď dávate do mrazničky nové potraviny. Teplota sa po zapnutí funkcie prudko zníži, vďaka čomu sa novo vložené potraviny rýchlejšie zmrazia. Po dostatočnom zmrazení sa režim Super Frost sám deaktivuje. Rýchlozmrazenie je vhodné na uchovávanie výživových hodnôt ovocia a zeleniny. Čím rýchlejšie sa zmrazia, tým viac vitamínov si zachovajú.

Zámok

Zámok na dverách mrazničky zamedzí prístupu nevítaných návštevníkov, čo sa hodí, ak je umiestnená v lete v záhradnom prístrešku alebo v priestoroch, kam majú prístup aj cudzí ľudia.

Varovný signál

Upozorní vás vždy, keď teplota v mrazničke výrazne stúpne alebo nie sú správne zatvorené dvere.

Displej

Uľahčuje ovládanie inteligentných funkcií mrazničky. S jeho pomocou zapnete napríklad funkciu SuperFrost alebo nastavíte požadovanú teplotu.

Termostat

S regulovateľnou vnútornou teplotou si môžete prednastaviť teplotu mrazenia akú chcete. Čím nižšie teploty na uskladnenie potravín používate, tým dlhšie ich môžete uchovávať čerstvé, ale za cenu vyššej spotreby a prevádzkových nákladov. Za ideálnu teplotu v mrazničke sa považuje −18 °C, ktorá je vyváženým kompromisom medzi spotrebou energie a spoľahlivým uchovaním potravín.

Mraznička s výrobníkom ľadu

Mrazničky vyššej triedy môžu tvoriť aj ľad. K nemu sa v závislosti od modelu dostanete z vonkajšej alebo vnútornej strany. Spotrebiče s touto funkciou je potrebné napojiť na zdroj vody.

Otázky a odpovede

V prípade pultových mrazničiek počítajte s cca 40 litrami na osobu a 25+ litrov na osobu pri zásuvkových modeloch.

Ak potrebujete uskladniť veľké kusy potravín, ako napríklad celého moriaka alebo kus prasaťa a pod., nezostáva vám, než si zaobstarať veľkú pultovú mrazničku s dostatočným úložným priestorom. V opačnom prípade si vystačíte so zásuvkovou mrazničkou.

Kamkoľvek, kde vás nebude rušiť, pretože aj tie najtichšie mrazničky sú pri domrazovaní počuť. Vyložene nevhodným miestom by bola spálňa, obývačka a pod. Pre istotu si ale overte klimatickú triedu zvolenej mrazničky.

Ak bude stáť na suchom a nie príliš veternom mieste, nemal by to byť problém pokiaľ výrobca netvrdí opak. Myslite však na to, či nemáte v garáži v letných mesiacoch veľmi teplo, pretože čím vyššia je okolitá teplota, tým viac sa mraznička nadrie a jej životnosť sa tým skráti.

Nenechávajte mrazničku zbytočne dlho otvorenú a nedávajte do nej potraviny s vyššou ako izbovou teplotou (ideálne najprv vychladené v chladničke). Okrem toho si môžete zaobstarať aj model s technológiou NoFrost, ktorý tento problém vyrieši za vás.